Czy problemy z potencją to choroba?

Wiele mówi się w ostatnich czasach o tym, że problemy z potencją są związane z tempem życia, stresem, jakością jedzenia, czyli po prostu są wymierną funkcjonowania człowieka we współczesnym świecie. Szacuje się, że z trudnościami w sypialni okresowo lub na stałe zmaga się kilkadziesiąt procent mężczyzn zazwyczaj po czterdziestce, choć nie da się zaprzeczyć temu, że młodsi panowie też miewają problemy z erekcją. Warto pamiętać przy tym, że samo zaburzenie, choć wywołuje wstyd, frustrację, zaniża poczucie własnej wartości i może generować również trudności w związku, czasami też jest pierwszym sygnałem choroby. Dlatego nie warto go ignorować, choć panowie z partnerką lub lekarzem o tym raczej nie rozmawiają.

Choroba wieku XXI

Wielu panów dopiero po kilku latach przyznaje się lekarzowi do problemów z potencją. Chodzi przede wszystkim o to, że pomimo stymulacji, doznań zmysłowych czy też samej świadomości zbliżenia nie jest możliwe odbycie satysfakcjonującego stosunku. Wzwód okazuje się niepełny lub krótkotrwały. Oczywiście o problemie mówimy wówczas, gdy jest on długotrwały oraz gdy występuje w proporcji 7:10 prób podjęcia stosunku.

Jakie choroby mogą mieć wpływ na potencję?

Skoro nasza sprawność seksualna jest w pewien sposób odbiciem stanu zdrowia, to wszelkie problemy mogą mieć również podłoże organiczne, czyli może być związane z różnego rodzaju chorobami. Najczęściej problemy z potencją wiąże się z powikłaniami cukrzycy. Może to być na przykład związane ze stanami zapalnymi prącia. Poza tym, wielu specjalistów wiąże trudności z erekcją z chorobami nerek i gruczołu krokowego. Tu będzie istotny i przerost i na przykład zmiany nowotworowe. Poza tym istotne są różnego rodzaju choroby układu krążenia, a szczególnie niewydolność serca. W efekcie  panowie z chorobą wieńcową, miażdżycą czy nadciśnieniem mają problem, by osiągnąć satysfakcję seksualną. Zmiany hormonalne wynikające z niedoczynności lub nadczynności tarczycy też nie sprzyjają zdrowiu i równowadze. Poza tym wpływ ma otyłość, przyjmowanie określonych leków oraz różnego rodzaju urazy mechaniczne i powikłania na przykład po zabiegach.